Liczba porcji: 12-15

Koszt: średni

Czas przygotowania: 4h

Stopień trudnosci: trudny

Kaloryczność: b. wysoka


Polska

Polska

Pączki bardzo smaczne

Pączki bardzo smaczne
Pączki bardzo smaczne

Składniki

1 kilogram mąki
100 g drożdży
100-150 g cukru
pół litra mleka
7 żółtek
1 jajko
sól
ok. 6 łyżek oliwy z oliwek lub 100 g masła 1/3 wanilii
25 ml spirytusu (1 kieliszek)
skórka oraz sok z jednej cytryny
1000-1500g tłuszczu do smażenia (może być smalec lub olej rafinowany)
100 g cukru-pudru do posypania
400 g marmolady lub konfitur do nadziewania

Sposób przygotowania Pączki bardzo smaczne

Na początek przesiewamy mąkę na stolnicę. W rondlu stapiamy tłuszcz do smażenia pączków. Oprószamy mąką deskę na której będziemy układać pączki, aby nie przywierały do jej powierzchni. Przesiewamy cukier-puder w raz z ugniecioną wanilią. Przygotowujemy rozczyn z roztartych drożdży z jedną łyżką stołową cukru, 200 g mąki oraz mlekiem, aż do uzyskania gęstości dość dobrej śmietany. Odstawiamy w ciepłe miejsce do czasu aż wyrośnie. Ucieramy jajko oraz żółtka z cukrem. Następnie dodajemy mąkę, wyrośnięty rozczyn, sok oraz skórkę z cytryny, wanilię, resztę mleka, szczyptę soli oraz spirytus. Ciasto wyrabiamy aż będzie gładkie, lekko błyszczące, będzie swobodnie ostawać od ręki oraz ukażą się na nim niewielki pęcherzyki powietrza. Po trochę wlewamy tłuszcz, a następnie chwilę wyrabiamy. Ciasto nie powinno być zbyt gęste. Zbieramy ciasto z boków miski, po czym wyrównujemy powierzchnię i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (10-15 minut). Wyrabiamy zaraz po tym jak ciasto zacznie rosnąć.
Sposób 1
Nabieramy łyżką małe porcje ciasta z miski (najlepiej ważyć po ok.40g). Palcami zamoczonymi w stopionym tłuszczu kształtujemy na ręku małe krążki. Na środek każdego nakładamy pół łyżeczki marmolady lub innego nadzienia. Dokładnie zlepiamy, formujemy kule i kładziemy zlepieniem na spód na posypaną mąką deseczkę, a następnie przykrywamy czystą ściereczką. Podgrzewamy tłuszcz do smażenia pączków. Sprawdzamy, czy jest odpowiednio nagrzany: wrzucamy kawałek ciasta, gdy ciasto szybko wypłynie i zaraz się zrumieni, można smażyć. Bierzemy kolejno wyrośnięte pączki na rękę i obmiatamy delikatnie pędzelkiem z mąki, kładziemy na gorący tłuszcz górną stroną na dół. Przykrywamy pokrywą i smażymy (pączki powinny swobodnie pływać).Gdy pączki zrumienią się od dołu, obracamy je szpikulcem do góry i dosmażamy bez przykrycia. Usmażone pączki wyjmujemy na bibułkę do odsączenia, po czym starannie osączamy i układamy na dość szerokim, płaskim półmisku jeden obok drugiego. Gorące, oprószamy cukrem pudrem z wanilią (najlepiej przez gęste sitko). Pączki możemy układać jeden na drugim, gdy zupełnie ostygną.
Sposób 2
Po wyrobieniu ciasto przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu aż wyrośnie. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, nabieramy partiami i wykładamy na stolnicę posypaną mąką. Bardzo lekko wałkujemy na grubość 1,5-2cm. Wywałkowane ciasto dzielimy na dwie części. Na jednej rysujemy koła foremką o średnicy ok. 4cm. Na środku kół kładziemy po odrobinie marmolady lub innego nadzienia. Z drugiej części wykrajamy tą samą foremką krążki z ciasta, nakładamy na kółka z marmoladą i obciskamy dokładnie palcami naokoło każdego krążka. Foremką wykrawamy pączki i układamy na deseczce posypanej mąką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Przy formowaniu pączków należy starać się ab ciasto było równo wałkowane, a nadzienie znajdowało w środku pączka, co powoduje, że tworzące się w czasie smażenia obrączki na pączkach są równe. Gdy pączki wyrosną, smażymy je jak w sposobie 1.

Przepis Pączki bardzo smaczne dodany 2010-02-28 23:09 przez pączusia

Ocen ten przepis

Średnia ocen: 10
Oddano 2 głosów
Drukuj ten przepis Poleć ten przepis innym
Komentarze:
Rzeczywiście bardzo smaczne pączki :)
dodał: Kaszmir (2010-03-03 15:39:10)
Warto się pomęczyć z nimi. Efekt wspaniały :)
dodał: Kasia (2010-03-12 11:10:47)
Warto się pomęczyć z nimi. Efekt wspaniały :)
dodał: Kasia (2010-03-12 11:10:56)
Komentarz:
Podpis:
Teraz ogladasz przepis Pączki bardzo smaczne
Zobacz także inne Tłusty czwartek oraz:

Strona główna

Wszystkie przepisy

Encyklopedia składników

Poradnik kucharza

O Nas

Dodaj własny przepis

Szukanie zaawansowane

Ciekawe strony

Tapety

Kontakt

Promuj stronę

Newsletter

Bezpłatny newsletter kulinarny, wpisz swój email!

Sonda

Jak często gotujesz?
Codziennie
Co dwa dni
Dwa razy w tygodniu
Raz w tygodniu
Rzadziej niż raz w tygodniu
Rzadziej niż raz w miesiącu
Nigdy

Losowy składnik

Jajko
Jajko